Köpek Eğitiminde

Tutarlılık Neden Yaşadığımız Kaldırım yok. Ülke yollarımız dar çakıl omuzlarına sahiptir ve çoğu zaman sürücüler hız sınırından çok daha hızlı gidiyor. Baxter için önemli komutlarımızdan biri “bitti”.

Baxter yolda yürümeyi tercih ediyor – belki de çakılları ayakları üzerinde rahatsız edici buluyor – ve insanların ona vermeyeceğini anlamıyor (birçok sürücü etrafımızda sallansa da).

Bir otomobil geldiğinde, “Over”, Baxter’a trafikten çıkmasını ve güvende kalmasını nasıl söylediğimizdir.

Ancak, Baxter’ı bu komutla başarı için hazırlamadığımı anlıyorum.

En temelinde, “Over”, çimlere ve hendeklere olabildiğince yakın olan çakılın üzerine geçmek anlamına gelir.

İdeal senaryomda, “Over” aynı zamanda önümde kalmak (Baxter’ın olağan yürüyüş pozisyonu) ve hızınızı korumak anlamına geliyor.

Baxter bunu genellikle bir yürüyüş sırasında “Over” komutunu verdiğim ilk iki kez yapacak. Ama bundan sonra “Over” güvenilmez. Onu istediğim pozisyona zorlarken, onun önüne adım atıyorum ve onu arkamda ve üzeri çekmek için tasmayı kullanıyorum. (Bizi taşıyan bir hız otomobiliyle, onu beklemek veya müzakere etmek için çok fazla zaman yok.)

Şimdi “Over” dediğimde Baxter’ın tepkisinin genellikle yürümeyi durdurmak veya yavaşlamak ve arkamda sıkışmayı beklemek olduğu noktasına geldik. O oradayken, çok yavaş yürüyoruz, bazen yola çıkmaya çalışırken tasma ile römorkör savaşına giriyoruz.

Bu çok can sıkıcı – güvensizden bahsetmiyorum. Bax’ın komutu biliyor gibi hissediyorum çünkü bazen yapıyor, ama her zaman itaat etmek için çok tembel ya da inatçı.

Ve belki bu doğru. Ama aynı zamanda Bax’a adil olmadığımı da hissediyorum.

İstediğim davranışı yapmadığı için hayal kırıklığına uğrayamam çünkü ondan “devreye” hareket etmesini istediğimde tutarlı değilim. Bazen onun önünde hareket ediyorum. Bazen yapmıyorum. Davranışım aynı değil, peki onun olmasını nasıl bekleyebilirim?

İdeal “Over” ı öğretmek için, istediğim adımları yıkmalıyım, pratik yapmak için sakin bir güvenli yer bulmalıyım ve Bax güvenilir bir şekilde yapana kadar yavaş yavaş inşa etmeliyim. Ya da “Over” ın tasmayı kısalttığım, Bax’ın önünde hareket ettiğim, onu arkamda sıkıştırdığım ve hızımızı yavaşlattığım anlamına geldiğini kabul ediyorum.

En önemlisi, komutu verirken eylemlerimde tutarlı olmalıyım.

Bu tutarlılığı elde etmenin ve Baxter’ı başarı için hazırlamanın en iyi yolunun “Over” için ikinci senaryo ile gitmek olduğuna karar verdim. Baxter arkamdayken gevşek bir tasma öncelik veriyorum – daha fazla römorkör savaşı yok – ve ben “tamam” diyene kadar aşırı pozisyonda kalıyor.

Komuta ve istediğim davranış hakkında düşünceli olmak, hayal kırıklığımı azaltmaya yardımcı oldu. Ayrıca Baxter’ın karışıklığına (ya da alaycı olsaydım) yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Komutlarda tutarlılıkla ilgili başka kimse var mı? Köpeğinizden istediğiniz cevabı aldığınızı nasıl garanti edersiniz?

Julia Thomson, 129 dönümlük evde bir blog yazarıdır ve burada ülke yaşamı ve DIY yenileme maceraları hakkında yazıyor. O ve ailesi Ontario, Kanada’daki 129 dönümlük bir çiftlikte yaşıyor. Julia’yı burada Instagram’da takip edin.

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Links

www

ivonzhao

wqydesign

nepri

vyjyz

rjxhv

izqzd

uxudt

scasd

qtjnw

lvrnm

suhqw

ouxar

uiaqj

xceku

xjgjf

ilevi

hfgnc

mltlh

cwwjd

rgpnq

nnirv

iudxs

xcste

qzrdj

prnpa

gcqdq

qgsdb

mqrlb

sqoko